Zastupitelstvo města schválilo systém sociálního bydlení ve Velkých Hamrech

Řešení sociálního bydlení ve městě se ukázalo jako nedostatečné, proto jsme se rozhodli zahájit spolupráci s MMR a MPSV na rekonstrukci dlouhodobě nevyužívaných bytů a nastavení pravidel užívání sociálních bytů. Tyto projekty jsou z 90 až 95 procent financovány z dotace za přispění evropských fondů (ESF a Evropský fond pro regionální rozvoj). Podmínky pro vstup do programu se týkají především rodičů samoživitelů, sociálně slabých (ne pouze Romů) a seniorů.

Budoucí nájemníci těchto bytů budou pečlivě vybírání na základě předem stanovených podmínek, které budou muset trvale dodržovat a které se budou pravidelně kontrolovat. Pokud někdo z nájemníků podmínky nebude dodržovat, o byt přijde.

V obci se budou realizovat dva projekty na uvedené téma, a to:

1. Vlastní rekonstrukce bytů (projekt „Sociální byty ve Velkých Hamrech“, reg. číslo projektu CZ.06.2.56/0.0/0.0/16_033/0003067)
  2. Koncepce sociálního bydlení (projekt „Pilotní ověření implementace systému sociálního bydlení na lokální úrovni v obci Velké Hamry“, reg. číslo projektu CZ.03.2.63/0.0/0.0/16_128/0006189)

V rámci projektu vzniknou v první etapě čtyři byty pro výše uvedené skupiny osob. Tímto projektem omezíme obchod s chudobou ze strany majitelů objektů. Jde vlastě o peníze nás všech. Peníze ze sociálních dávek na bydlení tak neskončí u skupiny podnikatelů, kterým ale vůbec nezáleží na kvalitě bydlení.

Jako jednou ze základních podmínek vstupu do systému sociálního bydlení bude trvalý pracovní poměr nebo zařazení na VPP, pravidelná docházka dětí do školy a dodržování zásad slušného chování vůči ostatním obyvatelům. Spolupráce se sociálním pracovníkem, který bude pravidelně navštěvovat, kontrolovat a pomáhat členům rodiny.

Součástí celkového procesu bude i vštípení základních návyků pečovat o svěřený majetek, starost o údržbu vlastního bytu včetně okolí.

18. 10. 2021

MUDr. Jana Hniličková- Dětský lékař Velké Hamry

NovinkyZobrazit více

15. - 31. 10. 2021